s JUDr. Renátou Matejovou, JUDr. Jozefom Lukajkom PhD., Júliou Pšenkovou, Ing. Bc. Janou Acsovou a Ing. Martinou Švaňovou
Všetko čo potrebujete vedieť o nárokoch zamestnancov v súvislosti s dovolenkou a stravovaním. Získajte ucelený prehľad o problematike na základe odborného výkladu a praktických príkladov.
aktívni predplatitelia majú túto službu dostupnú v rámci predplatného
Júlia Pšenková
Odborníčka na mzdy
Ing. Martina Švaňová
Odborníčka na personalistiku
JUDr. Jozef Lukajka PhD.
Odborník na pracovné právo
JUDr. Renáta Matejová
Odborníčka na pracovné právo
Ing. Bc. Jana Acsová
Daňová poradkyňa SKDP a audítorka SKAU
S ktorými otázkami sa vo svojej praxi najčastejšie stretávate? Pozrime sa spolu na vybrané príklady z praxe.
Môže zamestnanec čerpať dovolenku po hodinách alebo po pol dňoch?
Zákonník práce určuje výmeru dovolenky v týždňoch. Týždňom dovolenky je sedem po sebe nasledujúcich dní. Zamestnanec môže dovolenku čerpať aj v kratších intervaloch – v dňoch. Mal by však byť zachovaný hlavný zmysel dovolenky, a to právo zamestnanca na odpočinok, zotavenie, regeneráciu, čomu čerpanie dovolenky po hodinách či poldňoch odporuje. Poldeň dovolenky je možné čerpať napríklad v prípade, kedy má zamestnanec vypočítaný nárok na výmeru dovolenky v tomto rozsahu z dôvodu zaokrúhľovania pomernej časti dovolenky alebo dovolenky za odpracované dni.
Aký nárok na dovolenku má zamestnanec s kratším pracovným časom v rozsahu 30 hodín týždenne? Zamestnanec pracuje rovnomerne pondelok až piatok každý deň 6 hodín u toho istého zamestnávateľa celý kalendárny rok.
Kratší pracovný čas zamestnanca nemá vplyv na základnú výmeru dovolenky. Uvedený zamestnanec má nárok na výmeru dovolenky najmenej 4 týždne, prípadne 5 týždňov (napr. vek 33 rokov a viac, zamestnanec ktorý sa trvale stará o dieťa). Zamestnávateľ mu za jeden deň čerpania dovolenky poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku za 6 hodín.
Zamestnanec má u zamestnávateľa uzatvorené dva pracovné pomery. Má nárok na zabezpečenie stravovania z obidvoch pracovných pomerov alebo len z jedného, keďže ide o jedného zamestnávateľa?
Nárok na zabezpečenie stravovania sa posudzuje v každom pracovnom pomere osobitne. Nezáleží pritom, či ide pracovné pomery u jedného zamestnávateľa alebo u viacerých. Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť zamestnancovi stravovanie v každom pracovnom pomere, v ktorom sú splnené podmienky podľa § 152 Zákonníka práce.
Všetky otázky a odpovede sú sprístupnené kúpou produktu
aktívni predplatitelia majú túto službu dostupnú v rámci predplatného
Čo všetko sme pre vás pripravili?
Stravovanie zamestnancov
Príklady z praxe
Dovolenka
Príklady z praxe
Vzory formulárov
aktívni predplatitelia majú túto službu dostupnú v rámci predplatného